Nowości i porady

Noviti Finance wchodzi do Polski i rozpoczyna udzielanie kredytów polskim firmom

2023-01-19

Polskie małe firmy będą mogły otrzymać kredyty do 200.000 zł bez zabezpieczeń, z terminem spłaty do trzech lat. Decyzja o rozszerzeniu działalności na Polskę została podjęta ze względu na duże i wciąż niezaspokojone zapotrzebowanie na finansowanie małych polskich firm.

„Od początku Noviti Finance koncentruje się na małym biznesie, a Polska jest liderem w Europie pod względem liczby firm w tym segmencie. Najmniejsze firmy stanowią aż 97 proc. wszystkich polskich firm biznesowych, ale możliwości pozyskania finansowania na korzystnych warunkach były dla nich dotychczas bardzo ograniczone”, mówi Linas Armalys, kierownik Noviti Finance.

Polscy pozabankowe finansiści aktywnie udzielają pożyczek osobom fizycznym, jednak wybór kredytów dla firm w tym kraju jest niewielki. Ponadto bardzo mylące ceny nie są rzadkością. Wielu pozabankowych finansistów w Polsce stosuje różne opłaty administracyjne, przedterminową spłatę i inne, które znacząco podwyższają ostateczny koszt kredytu.

Podobnie jak w krajach bałtyckich, tradycyjne banki w Polsce skupiają się zwykle na większych firmach, mają ograniczone możliwości oferowania elastycznych warunków i nakładają dodatkowe wymagania dotyczące majątku, obrotów czy wieku firmy.

Noviti Finance będzie stosować takie same warunki kredytowe dla klientów w Polsce, jak na Litwie i Łotwie. Przedsiębiorcom oferowane będą pożyczki o stałym oprocentowaniu przez cały okres obowiązywania umowy. Oznacza to, że nawet w przypadku zmiany stopy procentowej WIBOR, oprocentowanie kredytów dla klientów Noviti Finance nie wzrośnie.

W pierwszym roku planowane jest sfinansowanie ponad 200 polskich firm i przekazanie ponad 14 mln zł kredytów. Celem firmy jest zdobycie pozycji najbardziej polecanego finansisty w segmencie małych firm.

Noviti Finance ocenił także fakt, że polscy przedsiębiorcy mają ograniczone możliwości skorzystania ze wsparcia biznesowego udzielanego przez Komisję Europejską. Obecnie żaden z polskich pozabankowych podmiotów finansujących nie współpracuje z programami promocji mikrofinansowania Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI). W Polsce Noviti Finance będzie udzielać pożyczek w ramach gwarancji EFI, co gwarantuje, że tzw. mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 10 pracowników otrzymają finansowanie na prostszych i lepszych warunkach.

Noviti Finance działa na rynku od 2016 roku. W tym okresie firma sfinansowała ponad 3500 firm w krajach bałtyckich, gdzie Noviti Finance aktywnie przyczynia się do promocji małych firm. Na Litwie Noviti Finance jest oficjalnym partnerem Invega, a także udziela pożyczek małym firmom w ramach programu EFI „InvestEU”. W okresie pandemii COVID-19 Noviti Finance aktywnie wdrażał państwowe środki wsparcia dla biznesu i był drugim co do wielkości podmiotem finansującym pod względem „Kredytów dla firm najbardziej dotkniętych przez COVID-19”.

Nasi partnerzy