Nowości i porady

Kiedy wartość pieniądza spada - jak powinna zachować się mała firma?

2023-04-03

W sytuacji, gdy Bank Centralny Polski podnosi podstawowe stopy procentowe, a inflacja osiąga rekordowe poziomy, jak powinny zachować się małe i średnie firmy - zważyć każdy zakup czy próbować skorzystać z rzadkiej okazji?

Rosnące podstawowe stopy procentowe nieuchronnie wpływają na wszystkie pożyczki, jednakże wpływ jest różny i zależy od wielkości pożyczki. Jedną rzeczą jest zaciągnięcie w banku milionowego kredytu na, powiedzmy, projekt dotyczący nieruchomości, a zupełnie inną jest stosunkowo niewielka pożyczka dla małej firmy zaciągana na kapitał obrotowy.

Małe firmy zazwyczaj zaciągają pożyczki na okres od dwóch do trzech lat i stosunkowo niewielkie kwoty, średnio około 70 tys. złotych Takie relatywnie niewielkie pożyczki mogą być udzielane przez pozabankowe podmioty finansujące ze stałym oprocentowaniem, dzięki czemu koszt pożyczki nie ulegnie zmianie przez cały okres kredytowania, nawet jeśli cena pieniądza będzie nadal rosła z powodu inflacji.

Z istoty obecnie istnieje wyjątkowa i rzadka sytuacja na rynku, którą mały biznes może wykorzystać jako szansę. Ze względu na wysoką inflację pożyczki kosztują teraz mniej niż deprecjacja pieniądza z powodu inflacji w tym samym okresie, więc realne stopy procentowe są nawet ujemne. W związku z tym mała firma spłaci pożyczkę za dokonany dzisiaj zakup w ciągu najbliższych kilku lat coraz bardziej deprecjonującymi pieniędzmi.

Jeśli przedsiębiorca ma silne przeczucie, że potrzebne mu towary nie podrożeją w przyszłości, prawdopodobnie powinien wstrzymać się z zakupami. Na przykład niektóre surowce, które osiągnęły szczyt jesienią, obecnie tanieją i prawdopodobnie w przyszłości będą kosztować jeszcze mniej.

Jednakże ceny sprzętu rosną, a jeszcze droższa energia zmusza firmy do inwestowania w bardziej energooszczędny sprzęt. Dlatego mały przedsiębiorca powinien już dziś zastanowić się, czy warto zaciągnąć pożyczkę i zakupić sprzęt, który zwiększy efektywność pracy i zaoszczędzi zasoby energii.

Co prawda w tym niezwykle niepewnym okresie, zaciągając pożyczkę, należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę pożyczki, ale także wiarygodność podmiotu finansującego, warunki pożyczki, czy w razie trudności będzie możliwość odroczenia spłaty rat kredytu. Podsumowując, jak w każdym kryzysie, istnieją nie tylko wyzwania, ale i szanse, które warto dostrzec i wykorzystać.

Nasi partnerzy