Nowości i porady

Noviti Finance otrzymuje 1 mln euro pożyczki z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego na rozwój na polskim rynku

2023-05-29

Noviti Finance, firma finansująca małe przedsiębiorstwa, otrzymała od Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI) pożyczkę podporządkowaną w wysokości 1 mln EUR, udzieloną na 10 lat w ramach nowego programu EFI InvestEU, w celu wsparcia rozwoju organizacyjnego i rynkowego Noviti Finance w Polsce.

„Cieszymy się, że możemy odnowić naszą współpracę z Noviti Finance, wiarygodnym partnerem, który aktywnie przyczynia się do finansowania małych firm, zwłaszcza mikroprzedsiębiorstw, którym często trudno jest uzyskać pożyczkę od tradycyjnych finansistów. Pomagając wzmocnić strukturę kapitałową firmy, pożyczka ta, wspierana przez program InvestEU, przyczyni się do stworzenia lepszego dostępu do finansowania dla najmniejszych firm w Polsce“ - mówi Marjut Falkstedt, dyrektor wykonawczy EFI.

„Jesteśmy dumni, że przez lata zdobyliśmy zaufanie EFI. 10-letnia pożyczka podporządkowana udzielona przez EFI, dłużej niż Noviti Finance prowadzi działalność, oznacza, że EFI nie tylko nam ufa, ale także docenia i wspiera naszą misję otwierania możliwości finansowania nawet dla najmniejszych firm zatrudniających do 10 pracowników" – podkreśla Linas Armalys, dyrektor generalny Noviti Finance.

Pożyczka podporządkowana jest również znana jako pożyczka powiernicza i działa jako dźwignia przyciągająca zewnętrzne źródła finansowania, które są kluczowe dla działalności alternatywnych finansistów pozabankowych.

Oczekuje się, że finansowanie nie tylko rozwinie działalność firmy w Polsce, ale także pośrednio wzmocni jej obecność na Litwie i Łotwie oraz pomoże jej w ekspansji na inne rynki.

Noviti Finance współpracuje z EFI od 2020 roku. W tym czasie Noviti Finance otrzymało trzy gwarancje portfelowe EFI. Umowa na trzecią, rekordową gwarancję EFI została podpisana w kwietniu tego roku. Zapewni ona do 47 mln euro pożyczek dla małych firm na Litwie, Łotwie i w Polsce.

Noviti Finance posiada obecnie łączny portfel pożyczek o wartości 19 mln EUR. W pierwszym kwartale tego roku przychody spółki wzrosły o 12%, a sprzedaż o 42% w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Nasi partnerzy